Forum BESKIDZKIE FORUM Strona Główna


BESKIDZKIE FORUM
"Tak mnie ciągnie do gór..."
Odpowiedz do tematu
ammo


Dołączył: 18 Kwi 2006
Posty: 1277
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

(...)zakładałbym -10). ponieważ raczej nie bedzie używany w takich warunkach jak na Górowej, chodzi o to, żeby przy temperaturze ok. 0 do plus 5 stopni można się w nim wyspać bez szczękania zębami. przeglądałem oferty sklepów i tu jest problem...


Nie wiem czy widziałeś ale gdyby się okazało, że umknęły Twojej uwadze te strony to przejżyj. Skorzystaj z wygodnego filtru na stronie HiM. Spójrz także na ofertę climbing shopu.

[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]

I coś wartościowego na temat śpiworów. Ten artykuł powinien rozwiać wszelkie wątpliwości. Informacje w nim zawarte bynajmniej nie są szytwnym schematem, akutat jeżeli chodzi o ten rodzaj wyposarzenia możesz polegać na prawdziwości poniższych wytycznych:


Syntetyk czy puch
Śpiwór z wypełnieniem syntetycznym jest uniwersalny i niezbyt drogi. Śpiwór wypełniony puchem jest lekki i bardzo ciepły. Który wybrać? Idealnym, choć kosztownym rozwiązaniem są dwa śpiwory: syntetyczny do częstego użytku i puchowy, używany tylko podczas zimowych biwaków. Dlaczego? Wynika to z właściwości obu tych wypełnień.

Właściwości śpiworów puchowych
Doskonale izolują: są ciepłe, a przy tym lekkie i po umiejętnym zapakowaniu zajmują mało miejsca.
Łatwo ulegają zawilgoceniu (mokry puch przestaje izolować i niekiedy trwale przesiąka nieprzyjemnym zapachem).
Wymagają wietrzenia w celu odparowania wilgoci.
Nieumiejętnym praniem łatwo je zniszczyć.
Nie nadają się dla osób uczulonych na puch.
Są drogie.


Właściwości śpiworów syntetycznych
Mają gorsze właściwości izolacyjne od puchowych: a zatem muszą być cięższe i zajmować więcej miejsca, by zapewnić podobną temperaturę.
Wypełnienie syntetyczne nie wymaga takiej dbałości w użytkowaniu i praniu jak puch.
Wilgoć w mniejszym stopniu upośledza ich funkcjonowanie, zatem świetnie nadają się na spływy kajakowe, żagle i jesienne wyjazdy.
Są tanie.


Zakres temperatur
Wielu producentów określa właściwości cieplne śpiwora poprzez podanie zakresu temperatur komfortowego użytkowania (np. od -3°C do +9°C). Jest to zakres temperatur, w których zdrowy, wypoczęty i najedzony człowiek, śpiący w śpiworze w samej bieliźnie (tak zalecają producenci), nie będzie odczuwał zimna.
Mimo iż zakres komfortu stanowi zazwyczaj dobrą wskazówkę, przy kupnie śpiwora trzeba uwzględnić margines błędu (przynajmniej kilka stopni C). Wynika to z tego, że po pierwsze większość producentów znacznie zaniża temperaturę komfortu. Po drugie mniej zamożni producenci, w tym także wszyscy polscy, nie przeprowadzają skomplikowanych badań i zakres komfortu cieplnego określają na oko, sugerując się grubością i jakością zasto-sowanych przez siebie materiałów.
Warto zwrócić uwagę na minimalną temperaturę zapewniającą komfort. Maksymalna jest o tyle mniej istotna, że gdy jest ciepło, możemy regulować temperaturę suwakiem, przykryć się śpiworem jak kołdrą lub założyć sweter, a śpiwór odłożyć na lepszą okazję.
Niekiedy producenci podają zakres temperatur ekstremalnych, określający, w ja-kich temperaturach śpiwór umożliwia człowiekowi przeżycie nocy (mimo ekstremalnego dyskomfortu, jaki wówczas odczuwa). Ten wskaźnik ma mniejszą użyteczność.

Waga i objętość
Popularne śpiwory syntetyczne ważą do 2 kilogramów i zabierają dużo miejsca w plecaku. Lżejsze i mniejsze objętościowo są śpiwory puchowe

Puszystość (sprężystość puchu)
Decyduje o tym, czy śpiwór będzie ciepły i lekki, czy zimny i ciężki. Sprężystość (tylko śpiworów puchowych) mierzy się w jednostkach cui - im wyższa liczba jednostek, tym lepiej. 750 cui ma bardzo dobry (czytaj: ciepły) puch, poniżej 550 cui - słaby (raczej zimny). Najlepszy jest puch gęsi żyjących w klimacie zimnym.
W śpiworach stosuje się mieszanki puchu z pierzem, najczęściej w proporcjach 90:10. Niektóre śpiwory wyprawowe mają stosunek puchu do pierza 97:3. Śpiwory o proporcjach 70:30 lub 50:50 mają gorszą jakość. Najpopularniejsze wypełnienia śpiworów syntetycznych to: quallofil, thermolite, MTI-Loft, ultraloft, hollowfiber, polarguard 3D.

Kształt
Od konstrukcji i kształtu śpiwora zależą jego właściwości termiczne. Śpiwór pikowany, w którym szwy przechodzą na wylot przez połać śpiwora, choćby był zrobiony z najlepszego puchu, nie będzie ciepły.
Śpiwór w kształcie mumii jest cieplejszy od śpiwora w kształcie koperty, w którym w nogach hula wiatr, a ciało nie jest w stanie tej masy powietrza ogrzać. Każdy śpiwór lepiej dopasowany rozmiarem i kształtem do sylwetki użytkownika jest nieco cieplejszy od śpiwora niedopasowanego.

Zamek
Im dłuższy zamek, tym chłodniejszy śpiwór. Jednak długi suwak jest dużo bardziej praktyczny w turystyce, gdyż umożliwia cał-kowite rozpięcie śpiwora (na kształt kołdry), co z ko-lei zwiększa jego przydatność, gdy jest ciepło. Często stosuje się zamek dwuczęściowy umożliwiający rozpięcie dolnej części bez rozpinania górnej i odwrotnie. Wiele modeli można ze sobą łączyć tworząc np. dwuosobowy wór. Należy jednak zadbać, aby kupić dwa śpiwory o przeciwstawnych znakach: L i P (lewy i prawy). Najlepsze zamki błyskawiczne produkują firmy YKK oraz Salmi.

Materiał zewnętrzny
Ma przede wszystkim chronić wypełnienie śpiwora przed wilgocią i zniszczeniem mechanicznym. Dobre materiały zewnętrzne to przede wszystkim Pertex, Super Dryloft (firmy Gore).

Dodatki (nie ma na metce)
Kaptur ma szczelnie otulać twarz; niezbędny w ciepłych śpiworach. Zaciska się go za pomocą ściągaczy.
Kołnierz chroni korpus przed wychłodzeniem i przed zawilgoceniem przez parę uchodzącą w czasie snu z ust i nosa. Listwa termiczna biegnąca wzdłuż zamka chroni przed chłodem oraz usztywnienia zamek, zapobiegając wcinaniu się materiału pomiędzy zęby suwaka. Wewnętrzna kieszeń służyć może np. do przechowywania botków, aby przez noc nie zmarzły w namiocie.


Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Pudelek
Ogarniacz kuwety

Dołączył: 10 Lis 2006
Posty: 5794
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Oberschlesien, Kreis Nikolei und Kreis Oppeln

dość wyczerpujący artykuł, dzięki. na HiMountain też patrzyłem, oglądałem nawet ich najnowszy katalog... myślę, że kupi się jednak syntetyczny, bo tak naprawdę mi śpiwór puchowy przydaje się może 1-2 do roku, a przyszłej właścicielce to nie wiem czy nawet tyle, więc szkoda byłoby płacić znacznie więcej za puchowy
Zobacz profil autora
Pudelek
Ogarniacz kuwety

Dołączył: 10 Lis 2006
Posty: 5794
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Oberschlesien, Kreis Nikolei und Kreis Oppeln

hmmm, mam problem więc podnoszę wątek. jakiej firmy należy się wystrzegać przy kupnie śpiworów?

bo obecnie w sklepach normalnych i internetowych to mam do wyboru jeden interesujący mnie model Fjord Nansena ale w za dużym rozmiarze, jeden HM i kilka modeli Campusa. po za tym pustki, bo czekają na nowe dostawy. a jakie Campus ma śpiwory?
Zobacz profil autora
ammo


Dołączył: 18 Kwi 2006
Posty: 1277
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Pudelek napisał:
hmmm, mam problem więc podnoszę wątek. jakiej firmy należy się wystrzegać przy kupnie śpiworów?


Na pewno nie kupuj badziewia mniej lub wcale nie znanej firmy. Szkoda pieniędzy.
Po prostu patrz na wymiary, ekstrema, wypełnienie, materiał zewn., jakość suwaka i tyle.
Poza tym stosunek cenowy w świetle pozostałych modeli które Cię interesują. Tutaj ciężej się naciąć niż np. przy zakupie obuwia. Śpiwór to prosty szpas i rzadko kiedy człowiek jest niezadowolony po zakupie z jego użytkowania.
Jednak po jego nabyciu zawsze pytaj jakie są warunki i kryteria ewentualnej reklamacji. W sumie różnie bywa, a sprzedawca z własnej inicjatywy nigdy nie przedstawi Ci szczegółów tegoż aspektu.

bo obecnie w sklepach normalnych i internetowych to mam do wyboru jeden interesujący mnie model Fjord Nansena ale w za dużym rozmiarze, jeden HM i kilka modeli Campusa. po za tym pustki, bo czekają na nowe dostawy. a jakie Campus ma śpiwory?


Campus ma duży wybór śpiworów na niższych standardach - syntetyków, typowo letnich. Sam nie wiem. Zawsze miałem zdanie, że ta firma uprawia masówkę, ale jak to wygląda dziś i czy dotyczy również śpiworów to trzeba było by zaczerpnąć informacji użytkowników posiadających modele tej firmy.
Rozważ też ofertę hannaha. Jest konkretna, szeroka gama, a sama marka solidna. Mój znajomy z którym chodzę pod namiot ma bivaka (letniak) i sobie jak najbardziej chwali. Ekstremum do 0* i w stosunku do tego jest bardzo lekki, zajmuje mało miejsca, łatwo się zapakowuje w pokrowiec. Btw, posiadam namiot z tej firmy i naprawdę nie mam żadnych zastrzeżeń. Sprawdza się rewelacyjnie w trudnych warunkach. A ceny są zazwyczaj rozsądne. Więc warto wziąć ich pod uwagę, z reguły zbierają bardzo dobre recenzje.


Ostatnio zmieniony przez ammo dnia Śro 10:00, 19 Mar 2008, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Pudelek
Ogarniacz kuwety

Dołączył: 10 Lis 2006
Posty: 5794
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Oberschlesien, Kreis Nikolei und Kreis Oppeln

hannah mi się podobał, ale problem jest taki sam jak w przypadku innych - brak mniejszych rozmiarów! wszystkie są od 185 co najmniej, co dla osoby mierzącej 165 nie jest doskonałym rozwiązaniem. a Campusa mają długość 230! czy oni ocip...li?! modele typu L wywiało, albo zostały te najgorsze lub najtańsze. ile w ogole powinien tak mierzyć śpiwór dla osoby w wysokości 165? bo jednak 70 cm nadmiaru to gruba przesada!

znalazłem jeszcze coś takiego:
[link widoczny dla zalogowanych]

nazwa firmy coś mi się kojarzy, ale nie znam bliższych szczegółów. może ktoś coś będzie wiedział na ten temat?
Zobacz profil autora
ammo


Dołączył: 18 Kwi 2006
Posty: 1277
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Pudelek napisał:
wszystkie są od 185 co najmniej, co dla osoby mierzącej 165 nie jest doskonałym rozwiązaniem. (...)ile w ogole powinien tak mierzyć śpiwór dla osoby w wysokości 165? bo jednak 70 cm nadmiaru to gruba przesada!


Właśnie nie masz się zbytnio co sugerować. Ja mam 179 wzrostu, a mój śpiwór mierzy ponad 2m. I wcale nie czuję, że jest rozlazły. Przy pełnym zapięciu jest w sam raz, a jeśli pełni funkcję kołdry sprawia wrażenie jeszcze praktyczniejszego.
Tutaj nasuwa się następujący wniosek:
- śpiwór dla osoby o wzroście 165cm nie może mierzyć 165cm ani nawet 170. Najlepiej, aby nadwyżka wahała się w granicach 15-25cm. Czyli model o wymiarach 180 powinien być optymalny. 185 czy 190 w niektórych przypadkach też może okazać się nie najgorszy, ale to już trzeba było by przymierzyć. Chyba nikomu nie zależy na tym, by czuć się w śpiworze jak ryba w puszce ;d

a Campusa mają długość 230! czy oni ocip...li?! modele typu L wywiało, albo zostały te najgorsze lub najtańsze.


Prawdopodobnie zostały wyprzedane, a Ty trafiłeś na resztki o skrajnych gabarytach po prawdopodobnie zaniżonych cenach

znalazłem jeszcze coś takiego:
[link widoczny dla zalogowanych]


To chyba czeska firma. Wszystkie są w tle hannaha, co nie znaczy, że nie mają w ofercie niczego ciekawego.
Dla mnie jest zbyt ciężki jak na podaną tolerancję temp. Widać, że ma zadatki na śpiwór jesienno-zimowy, ale może się okazać, że na przymrozki będzie za cienki, na lato wręcz odwrotnie Razz
Trzeba szukać konkretnie. Jak na lato to na lato, jak zimę to zimę. Czym większa uniwersalność tym większa kicha.
Zobacz profil autora
Piotrek
Administrator

Dołączył: 21 Kwi 2006
Posty: 5888
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Żywiec/Sienna

Żona ma śpiwór HM i bardzo go chwali. Jest po spakowaniu baaardzo malutki a przy tym lekki (ok. 0,5kg). T min chyba do -10st. Jakieś 2 lata temu kosztował nie całe 300zł. Kupiony w HM w Bielsku.
Postaram się go wygrzebać i podam nazwę. Myśłe, ze jest wart tych pieniędzy.
Zobacz profil autora
Pudelek
Ogarniacz kuwety

Dołączył: 10 Lis 2006
Posty: 5794
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Oberschlesien, Kreis Nikolei und Kreis Oppeln

ammo napisał:


- śpiwór dla osoby o wzroście 165cm nie może mierzyć 165cm ani nawet 170. Najlepiej, aby nadwyżka wahała się w granicach 15-25cm. Czyli model o wymiarach 180 powinien być optymalny. 185 czy 190 w niektórych przypadkach też może okazać się nie najgorszy, ale to już trzeba było by przymierzyć.

no nie chce kupować spiworu 165 ale tak 185. 15 centymetrów nadmiaru to nie 70






To chyba czeska firma. Wszystkie są w tle hannaha, co nie znaczy, że nie mają w ofercie niczego ciekawego.
Dla mnie jest zbyt ciężki jak na podaną tolerancję temp. Widać, że ma zadatki na śpiwór jesienno-zimowy, ale może się okazać, że na przymrozki będzie za cienki, na lato wręcz odwrotnie Razz
Trzeba szukać konkretnie. Jak na lato to na lato, jak zimę to zimę. Czym większa uniwersalność tym większa kicha.


no nie, to bym musiał kupić dwa śpiwory - jeden na lato a drugi na zimę! ale ponieważ w zimę śpiwór na większe mrozy przyda się może raz lub dwa to głupio tylko na to kupować. jakbym szukał tylko na lato, to bym kupił jakąś bylę szmatę, bo w lato to można w różnych rzeczach spać. w sumie ten śpiwór ma interesujące parametry, choć np. hannah women z tej strony ma podobne, a jednak firma już dość znana
Zobacz profil autora
turystykon


Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 1279
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Rajcza

Ja ogólnie polecam śpiwór przeze mnie sprawdzony (bo tylko takie rzeczy zazwyczaj polecam), a jest to HiMountain Tibet - bardzo dobrze się sprawdza zarówno w chłodne noce, jak i w ciepłych pomieszczeniach...
Zobacz profil autora
Piotrek
Administrator

Dołączył: 21 Kwi 2006
Posty: 5888
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Żywiec/Sienna

Piotrek napisał:
Jakieś 2 lata temu kosztował nie całe 300zł. Kupiony w HM w Bielsku.


Trochę poleciałem z tą ceną Very Happy .
Kosztował 180zł
Zobacz profil autora
TNT'omek


Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 366
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kęty

nie dajcie się zwieść!! Cavery w reklamach zawsze łaczą z Hannahem, a to są 2 rózne firmy. W Cavery parametry podane na worku kompresyjnym są rózne nawet od tych podanych na wszywce śpiwora !! a w katalogu jescze inne...
od 3 lat sypiam w Hannah Bivak i jest ok. Nawet mokry niezle grzeje...
Zobacz profil autora
Pudelek
Ogarniacz kuwety

Dołączył: 10 Lis 2006
Posty: 5794
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Oberschlesien, Kreis Nikolei und Kreis Oppeln

dlatego z Cavera ostatecznie zrezygnowałem. a nie wiecie może kiedy mogą się pojawić śpiwory z nowej kolekcji?
Zobacz profil autora
TNT'omek


Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 366
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kęty

Fiord Nansen juz robi przeceny , więc chyba niebawem jakieś nowości wprowadzi...z Carinthii fajny śpiworek ostatnio ogladałem....
Zobacz profil autora
TNT'omek


Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 366
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kęty

ale generalnie trzeba by mieć te 2 śpiwory... no bo jak latem spać w worku o temp. optymalnej np. -2st, a min. -10st.??
mozna sobie zafundować wkładkę do śpiwora o słabszych parametrach. Podnosi ona o jakieś 5 st komfort cieplny. A samej można uzywać do spania np. w schronisku.
a co długości śpiwora to "spece" mówią by był tyle dłuzszy , by do niego jeszcze buty weszły( do ogrzania) czyli większy od śpiącego o jakieś 20cm. Mówię tu o śpiworach zimowych. Letni ma być przestronnie wygodny, ale bez przesady...nie ma nic gorszego niż "ciągnący" kaptur mumii Smile
Zobacz profil autora
Pudelek
Ogarniacz kuwety

Dołączył: 10 Lis 2006
Posty: 5794
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Oberschlesien, Kreis Nikolei und Kreis Oppeln

tyle, że to ma być śpiwór, który prawdopodobnie nie będzie używany w zimie a jedynie przy niskich temperaturach na północy kontynentu - konkretne Norwegii, a więc zakładam, że może spadać około zera. z drugiej strony śpiwór zawsze można odpiąć Very Happy

co do przecen, to FN chciałem kupić, ale z interesujących modeli zostały same XL. to się nie dziwię, że przeceniają, bo mało kto chce takie duże śpiwory
Zobacz profil autora
spiwor , extremum -10
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 2 z 3  

  
  
 Odpowiedz do tematu