Forum BESKIDZKIE FORUM Strona Główna


BESKIDZKIE FORUM
"Tak mnie ciągnie do gór..."
Odpowiedz do tematu
Magurka straszy betonem
Pudelek
Ogarniacz kuwety

Dołączył: 10 Lis 2006
Posty: 5794
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Oberschlesien, Kreis Nikolei und Kreis Oppeln

Turyści skarżą się, że budynek, który powstaje na Magurce, oszpecił szczyt popularnej góry i przesłonił turystom widoki. Władze Wilkowic apelują, żeby z krytyką wstrzymać się do zakończenia prac. - Budynek ładnie skomponuje się z otoczeniem - zapewniają.

Na Magurkę łatwo dostać się szlakami z Bielska-Białej i Wilkowic, więc od wiosny do jesieni na brak turystów narzekać tu nie można. Ci, którzy docierają na szczyt, są jednak mocno zaskoczeni. Duży fragment polany szczytowej obok schroniska PTTK został bowiem ogrodzony płotem, za którym wznosi się - na razie w stanie surowym - pokaźny obiekt o nieregularnych kształtach wykonany z betonu i pustaków. Między nim a schroniskiem jest już niemal gotowy duży plac wyłożony betonowymi kratami.

- Smutno na to patrzeć. Kolejny piękny beskidzki szczyt zamienia się w betonowy koszmarek - mówią turyści. - Na tej polanie zawsze można było usiąść i odpocząć, podziwiać panoramę gór. Czasami widać stąd było Tatry. Ten betonowy budynek wszystko zasłania. Jeśli już musiał powstać, dlaczego na samym szczycie, a nie na zboczu? - pytają.

Okazuje się, że obiekt na Magurce będzie obsługiwał kompleks tras do narciarstwa biegowego. Samorządowcy z Wilkowic i Czernichowa postarali się o unijną dotację i liczą, że uda im się przyciągnąć rzesze następców Justyny Kowalczyk. W budynku na polanie szczytowej będzie miejsce dla organizatorów zawodów i sędziów. Powstaną tu także sanitariaty oraz garaż dla ratraka.

- Tras do narciarstwa biegowego brakuje, dlatego trzeba docenić tę inwestycję, ale budowa takiego obiektu w tym miejscu to duża ingerencja w krajobraz. Boimy się, że z czasem Magurka będzie wyglądała jak zabudowana Równica w Ustroniu, na którą można wjechać autem - mówi Jerzy Jurczak, prezes bielskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, do którego dociera wiele głosów od niezadowolonych turystów. - Mnie też się nie podoba to, co tam powstaje, bo miejsce straci swój dotychczasowy urok - dodaje.

Władze Wilkowic przyznają, że na tym etapie inwestycja nie wygląda zachęcająco, ale apelują, żeby zaczekać do jej zakończenia. - Wtedy nie będzie widać betonu i związanego z budową bałaganu. Obiekt dobrze wkomponuje się w otoczenie, a jego ściany zostaną wyłożone drewnem i naturalnym kamieniem. Ukośny dach, który będzie zarazem tarasem widokowym dla turystów, porośnie trawą. Ten budynek na pewno zmieni szczyt Magurki, ale go nie oszpeci - zapewnia Aleksander Adamiec, zastępca wójta Wilkowic.

Adamiec dodaje, że gmina otrzymała wszelkie zgody na inwestycję od wszystkich potrzebnych instytucji, w tym zajmujących się ochroną przyrody. - Wiemy, że nie da się wszystkich zadowolić i niektórzy będą narzekać, ale chcemy umożliwić ludziom spędzanie wolnego czasu na Magurce w aktywny sposób. Na pewno jednak nigdy nie wpuścimy tu samochodów - obiecuje wójt.

Więcej... [link widoczny dla zalogowanych]

----
budynek to obsługi tras narciarstwa biegowego?
Shocked nie szło tego połączyć ze schroniskiem?
Zobacz profil autora
Piotrek
Administrator

Dołączył: 21 Kwi 2006
Posty: 5888
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Żywiec/Sienna

No, to wkrótce jak się inwestycja zakończy pewnie kolejny jarmarczny szczyt nam przybędzie do kolekcji.
Zobacz profil autora
Pudelek
Ogarniacz kuwety

Dołączył: 10 Lis 2006
Posty: 5794
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Oberschlesien, Kreis Nikolei und Kreis Oppeln

najwyraźniej władze Wilkowic pozazdrościły Ustroniowi i Równicy/Czantorii...

fajnie, że powstają trasy biegowe, tylko naprawdę nie widzę sensu budowania DUŻEGO budynku do ich obsługi (ciekawe co tam ma być? magazyn, knajpa czy pokoje dla prezesów?) na szczycie, skoro kawałek dalej jest właśnie schronisko
Zobacz profil autora
Piotrek
Administrator

Dołączył: 21 Kwi 2006
Posty: 5888
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Żywiec/Sienna

Mnie się coś wydaje, że narciarstwo biegowe to tylko przykrywka pod coś bardziej komercyjnego. Zapaleńców uprawiających tą formę narciarstwa jest stosunkowo nie wielu a i tras w tej okolicy wiele nie ma gdzie prowadzić w stosunku do ogromu inwestycji.
Tam się szykuje coś większego a to taki pierwszy "skok" na górę, podkład pod dalsze inwestycje lub zmianę charakteru na coś w stylu Żaru: kolejka, budki, zjeżdżalnie i.t.p. .
Zobacz profil autora
olo23333


Dołączył: 03 Mar 2009
Posty: 300
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Zdzieszowice

Ciekawe w jakim okresie będzie to otwarte i co ostatecznie się tam będzie znajdowało - ppiszą że aut wpuszczać nie będą to po co robią taki duży parking ?
Zobacz profil autora
darkheush
Stary zgred

Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 1367
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Andrychów (Beskid Mały)

Tak się złożyło, że wczoraj (10.09.2011) nawiedziłem Magurkę Wilkowicką. Oto co zobaczyłem:

Wschodni stok, tuż poniżej schroniska, rozorany przez ciężki sprzęt:



Polana szczytowa (stok zachodni)



Parking???:



I jeszcze raz stok wschodni polany szczytowej:



I stok zachodni jeszcze raz:



Nie wiem jak to skomentować. Magurka robi się kolejnym ośrodkiem turystyki masowej typu Równica??? Oby nie!!!
Zobacz profil autora
Bazyliszek76


Dołączył: 27 Kwi 2006
Posty: 416
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Z Podbeskidzia

Prawie pod sam szczyt Magurki prowadzi asfaltowa droga.Jeśli złoży się to wszystko do kupy to już wszystko jasne,co tam kombinują...
Zobacz profil autora
Kris_61


Dołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 725
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bytom

Rozmawiałem z kierownikiem budowy. Inwestycję prowadzi gmina Wilkowice z pomocą środków UE. W ten sposób chcą promować swoja gminę i przyciągnąć turystów głownie zimą, kiedy do tej pory niewiele się działo.

W budowanej stacji początkowej pomieści lokal gastronomiczny oraz serwis nart, natomiast u góry miejsce widokowo-obserwacyjne. Do tego będą rozbudowane trasy biegowe dla narciarzy.
Zobacz profil autora
Pudelek
Ogarniacz kuwety

Dołączył: 10 Lis 2006
Posty: 5794
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Oberschlesien, Kreis Nikolei und Kreis Oppeln

Kris_61 napisał:
Inwestycję prowadzi gmina Wilkowice z pomocą środków UE. W ten sposób chcą promować swoja gminę i przyciągnąć turystów głownie zimą, kiedy do tej pory niewiele się działo.


czy polskie gminy zawsze muszą się promować budową potworków architektonicznych?
Zobacz profil autora
grzesiekodm
Moderator

Dołączył: 26 Maj 2007
Posty: 950
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Beskid Mały

Niestety projekt nie zakończy się na samym budynku i drodze dojazdowej. Władze Międzybrodzia planują budowę wyciągu i kilku tras w stronę Ponikwi.
Szaleństwo jakieś!
Zobacz profil autora
zŁotko


Dołączył: 21 Paź 2011
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Beskid Mały to moje odkrycie tego roku. Byłam w nim kilkakrotnie choć przez wiele lat zawsze mijałam. Jak mnie zachwycił tak betonowa "rozpierdziucha" na Magurce mnie zasmuciła.
Zobacz profil autora
taki1gość


Dołączył: 12 Gru 2008
Posty: 1801
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: NIEPOŁOMICE

Kiedyś pokryte śniegiem polany na Magurce przemierzała na nartach arcyksiężna. Teraz może to zrobić każdy, kto chciałby spróbować swoich sił w biegach narciarskich. Na szczycie powstał kompleks tras biegowych, z którego każdy może skorzystać za darmo

Magurka (909 m n.p.m.) to popularny szczyt Beskidu Małego, na który można łatwo dotrzeć zarówno od strony Bielska-Białej, jak i Wilkowic. Góra znana jest nie tylko turystom, ale też osobom lubiącym biegi narciarskie. Tradycje narciarstwa biegowego na Magurce są bardzo długie - od 1906 r. pokój w tutejszym schronisku miała arcyksiężna Maria Teresa Habsburg, która lubiła tu biegać na nartach. Od kilku lat na szczycie jest rozgrywany amatorski puchar w biegach jej imienia. - Poza tym bardzo długo utrzymuje się tutaj śnieg - wyjaśnia Mieczysław Rączka, wójt Wilkowic.

Dlatego samorządowcy z Wilkowic i Czernichowa (na terenie tych gmin leży Magurka) postanowili zbudować tutaj profesjonalny kompleks tras do narciarstwa biegowego. Trwające ponad rok prace właśnie się zakończyły. Pochłonęły 1,7 mln zł, z czego większość pochodziła z Unii Europejskiej.

Na szczytowych polanach powstały cztery pętle narciarskie o długości: 3,75 km, 3,3 km, 2,5 km oraz 1 km. Ta ostatnia będzie wykorzystywana do sprintów. Jak wyjaśniają urzędnicy, trasy zostały poprowadzone po istniejących wcześniej śladach, ale zostały wyprofilowane i poszerzone, dzięki czemu są wygodne i bezpieczne. Bez problemu będzie je mógł utrzymywać ratrak.

Ponieważ jest to teren cenny przyrodniczo, budowa toczyła się pod nadzorem specjalistów od ochrony przyrody. Wstrzymywano prace, aby przenieść siedlisko kumaków oraz stanowiska chronionych roślin.

Trasy są wyposażone w profesjonalny system pomiaru czasu, podobny do tego, który jest używany podczas takich zawodów, w jakich startuje np. Justyna Kowalczyk. Każdy zawodnik otrzymuje bransoletkę z czipem, a jego wyniki są wychwytywane przez specjalne bramki. - Kompleks otrzyma homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i będzie można organizować tutaj zawody. Przede wszystkim czekamy jednak na wszystkich pasjonatów biegów, którzy mogą korzystać z tras za darmo - mówi wójt.

W ramach prac na polanie obok schroniska powstał też budynek zaplecza. Są w nim pomieszczenia dla sędziów i organizatorów, magazyn sprzętu i garaż dla ratraka. Jego budowa wzbudzała kontrowersje. Turyści denerwowali się, że na szczycie góry powstaje betonowa budowla, która zeszpeci krajobraz, i pytali, dlaczego budynek nie powstał przynajmniej gdzieś na zboczu. Wójt Rączka wyjaśnia, że budynek obsługi musi być blisko tras, a tereny obok nie należą już do gminy. Przekonuje, że teraz obiekt wygląda już zupełnie inaczej niż podczas budowy. - Szczyt Magurki się zmienił, ale nie zeszpecił. Obiekt jest wykończony naturalnym kamieniem i drewnem, a jego ukośny dach, na którym położono specjalną mieszankę gleby, porośnie na wiosnę trawa. Dzięki temu wkomponuje się w otoczenie. Myślę, że turyści zmienią zdanie, gdy go teraz zobaczą - argumentuje wójt. Dodaje, że dach będzie pełnił funkcję tarasu widokowego dla turystów, którzy zobaczą stąd Beskid Śląski i Żywiecki, słowacką Małą Fatrę, a w pogodne dni nawet Tatry.

źródło: katowice.gazeta.pl












Zobacz profil autora
Kris_61


Dołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 725
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bytom

Widać, że budowla już spełnia oczekiwania turystów Wink
Zobacz profil autora
darkheush
Stary zgred

Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 1367
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Andrychów (Beskid Mały)

Kris_61 napisał:
Widać, że budowla już spełnia oczekiwania turystów Wink

"Wskaż mi oto tych palcem, niech uwierzę, że śnię!!!" To tak parafrazując cytat z pewnej polskiej tragikomedii.
Zobacz profil autora
Dedi


Dołączył: 15 Lip 2009
Posty: 357
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Katowice

Nieee, no rewelacja ! Fantastycznie wkomponowana w otoczenie bryła. Więcej betonu w górach !!! Evil or Very Mad
Zobacz profil autora
Magurka straszy betonem
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 2  

  
  
 Odpowiedz do tematu